W dziedzinie ortopedii, lekarze stale poszukują nowych i skuteczniejszych metod leczenia bólu. Dwie z tych innowacyjnych technik to kriolezja oraz terapia orthokine. W naszym artykule przedstawimy obydwie metody.
Kriolezja – zastosowanie niskich temperatur w leczeniu bólu
Kriolezja to innowacyjna, a zarazem wysoce skuteczna metoda leczenia bólu przy zastosowaniu niskich temperatur. Kriolezja to metoda leczenia wykorzystywana w terapii bólu, która polega na czasowym, odwracalnym uszkodzeniu nerwu, powodując tym samym blokadę przewodzenia sygnałów bólowych. Zabieg polega na wprowadzeniu sondy w obszar nerwu odpowiedzialnego za ból. Na jej końcu generowana jest niska temperatura, która uszkadza wyselekcjonowany nerw, blokując przesyłanie sygnałów bólowych.
Zabieg dedykowany jest pacjentom, u których dotychczasowe formy leczenia farmakologicznego i rehabilitacyjnego nie przyniosły poprawy oraz osobom, które z powodu zbyt dużego obciążenia zdrowotnego nie kwalifikują się do operacji.
Jest to zabieg wysoko skuteczny – większość pacjentów odczuwa znaczne lub całkowite zniesienie dolegliwości bólowych na okres od 6. do 24 miesięcy. Kriolezja swoje zastosowanie znajduje m.in. w zwyrodnieniu stawów kręgosłupa, stawu barkowego i kolanowego.
Terapia Orthokine® to jedyna w swoim rodzaju biologiczna metoda lecząca zwyrodnienia stawów i bóle pleców. Terapia Orthokine to skuteczna broń w walce ze zwyrodnieniową chorobą stawów.
Terapia polega na iniekcyjnym podaniu pacjentowi białek ochronnych, wytworzonych i namnożonych z jego własnej krwi.
Terapia Orthokine® jest w pełni autologiczną, bezpieczną i skuteczną metodą leczenia. Poparta jest badaniami klinicznymi.
Lekarz ortopeda w trakcie kwalifikacji nakreśla przebieg oraz zasady całej metody.
Na czym polega terapia ORTHOKINE®?
Terapia Orthokine® znajduje zastosowanie w miejscu dotkniętym procesem zapalnym, zwykle spowodowanym zmianami degeneracyjnymi stawów. Mieszanina autologicznych białek surowicy, podawanych do organizmu, nie zawiera żadnych obcych substancji. Podczas terapii pacjentowi podawana jest mieszanina białek wytworzonych z jego własnej krwi. Pozwala to na przywrócenie równowagi miejscu, w którym doszło do zmian zapalnych. Sam proces oraz wcześniej postępujące niszczenie tkanek są zahamowywane lub też bezwzględnie powstrzymane. W wyniku terapii, ból spowodowany zapaleniem zostaje w znacznym stopniu uśmierzony, a w wielu przypadkach kompletnie zlikwidowany.
Terapia Orthokine® jest jedyną w swoim rodzaju biologiczną metodą, leczącą zwyrodnienia stawów i ból pleców. To w pełni autologiczna, bezpieczna, skuteczna oraz poparta badaniami klinicznymi, forma leczenia.
Terapia Orthokine® jest autologiczną terapią, stosowaną od 1998 roku. Pomaga w leczeniu zwyrodnień oraz zapaleń stawów. Zwalcza również bóle pleców i krzyża – skutki zwyrodnieniowych zmian kręgosłupa, stawów międzykręgowych oraz stanów zapalnych korzeni nerwowych. Badania wykazały ponadto skuteczność terapii w przypadku urazów mięśni i ścięgien.
Terapia Orthokine® została opracowana przez niemieckich naukowców – jest regularnie opisywana w wielu renomowanych periodykach naukowych. Od kilkunastu lat stosuje się ją z dużym powodzeniem w wielu placówkach w Polsce i na świecie.
Kto może poddać się wspomnianym terapiom?
Nie każdy pacjent cierpiący na dolegliwości ortopedyczne jest odpowiednim kandydatem do leczenia bólu kriolezją lub terapią orthokine. Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu tych metod, lekarz musi dokładnie ocenić stan zdrowia pacjenta oraz rodzaj i nasilenie jego dolegliwości. W przypadku kriolezji, najlepszymi kandydatami są osoby z przewlekłym bólem, który nie ustępuje mimo stosowania tradycyjnych metod leczenia. Terapia orthokine natomiast może być stosowana u pacjentów z różnymi schorzeniami, takimi jak artretyzm, zapalenie stawów czy uszkodzenia chrząstki. W województwie lubelskim terapii orthokine można poddać się w gabinecie dr n med. Łukasza Karasia w EK Medica Clinic.
Podsumowując, kriolezja i terapia orthokine to nowoczesne metody leczenia bólu stosowane w ortopedii, które mają na celu przyniesienie ulgi pacjentom cierpiącym na różnego rodzaju dolegliwości. Obie metody oferują liczne korzyści, takie jak mniejsza inwazyjność, krótszy czas rekonwalescencji oraz długotrwałe efekty. Jednakże, przed podjęciem decyzji o zastosowaniu tych technik, warto skonsultować się z lekarzem specjalistą w celu dokładnej oceny stanu zdrowia oraz potrzeb pacjenta. Dr n med. Łukasz Karaś przeprowadza szczegółowe badanie i kwalifikuje pacjenta do indywidualnie dobranej metody leczenia.